Kuidas on see küll nii, et sa ikka ja jälle otsid armastust sealt, kust seda ei saa?
Mõistmist, väärtustamist, hoidmist inimeselt, kes seda sulle pikki aastaid on keelanud?
Mis selle ometi tingib, et sa ei saa lahti vajadusest minna uuesti ja uuesti sinnasmasse kohta, kus sa oled alati haiget saanud, vajadusest astuda samasse ämbrisse, mis 100% -lise kindlusega kisub lahti kõik su Sisemise Lapse haavad, raputab neile soolagi peale ning jätab su üksi?
Oled pikalt pead murdnud, miks sa seda teed, kuid pole vastust leidnud?
Mõnikord tundub sulle, et võib olla pole sinu vaimse tervisega kõik päris korras. Aeg-ajalt kahtled, kas sul pole mõni diagnoosimata häire, et lakkamatut hingevalu koged?
Kas kaassõltuvus on haigus? Kui seda võiks psühhiaatri juures dialgnoosida, kas see kvalifitseeruks vaimseks häireks? Vaevalt küll. Kuigi kaassõltuvusel on palju ühiseid jooni sõltuvusega ning sõltuvusi käsitletakse vahel kui haigust, ei pea mina seda käsitlust edasiviivaks.
Miks siis kaassõltlane tavatseb pea ees valu sisse sukelduda, teades ometi, et see on raske, frustreeriv ja kannatust pikendav? “Kas kaassõltlane on masohhist?”, küsid sa.
Kuna on tegemist sõltuvusega, siis on inimese ajukeemia sedavõrd muutunud, et justkui januneb oma igapäevast annust hormoonikokteilist. Täpselt nii, nagu narkomaan januneb oma süsti või pulbri järele. Kaassõltlane ei oska ilma valuta elada. Teadlik Mina peab küll sisedialoogi Mõistusega, milles Mõistus annab konkreetselt teada, et harjumuspärases emotsionaalses valus elamine on jõudnud viimse piirini, et seda ei saa enam jätkata ning kohe on vaja mingit muutust.
Teadlik Mina võtab mõistuse häält sageli ka kuulda, kuid ainult hetkeks. Teadlik Mina võib teha otsuse tõmmata piir vahele, kuid suudab seda otsust hoida kõigest mõne päeva või nädala.
Seejärel võtab Teadlik Mina kuulda Alateadliku Mina selgeid sõnumeid, mis väidavad, et kindlasti tasub veel viimast korda proovida ning mitte alla anda. Teadlik Mina ei tee vahet, kes kõneleb ning võtab seda kuulda. “Lihtsalt selleks, et mitte hiljem kahetseda”.
Ja nii astub Kaassõltlane uuesti endale killud talda. Mis sest, et need killud on iga korraga üha teravamate servadega, ulatuvad üha sügavamale lihasse ning veritsevad üha kauem.
Boonus see-eest on selgelt olemas: hormoonikokteil, mis vereringesse paisati, on tuttav, igapäevane ning tekitab seeläbi teatud väärastunud turvatunnet.
Mõnel juhul kaasneb nende korduste loomisega ka füüsiline vägivald. Sel juhul peaks ju olema ilmselge, suisa silmaga nähtav, kui palju verd ja valu selles mustris elamine põhjustab.
Kuid ometi mässivad ka füüsilise vägivalla all kannatajad end üha sügavamasse kaassõltuvuse puntrasse ning otsivad ikka ja jälle seda tuttavlikku valukokteili.
“Võib olla nad otsivad ikka lahendusi? Ja sageli nad ju saavad hetkeks ka mingi mõistmisesähvatuse või lähedusekribala?” küsid sa.
Jah, mõistagi on ka sellel ootusel oma roll. Kaassõltlane ootab, et kui anda see viimane kord oma partnerile võimalus, siis äkki saab hakata asju lahendama. Ja kui siis partner teeb näo, et ta hoolib või annab katteta lubadusi muutuda, usub kaassõltlane suurima hea meelega neid ilusaid valesid. Hetkeline leevendus sellest pooleks tunniks pealtnäha taastunud kontaktist sisaldab mõistagi heaolutunnet, lootust ja usku. Seega kokteilis on ka kribake oksütotsiini ning endorfiine.
Kuid nendest komponentidest ei jagu kuigi kauaks. Järgmistel päevadel kohalejõudev reaalsus tuleb koos depressioonihormoonidega ning on seda enam frustreeriv, et sa vahepeal lootsid ning uskusid end mustast august välja rabelenud olevat.
Ja siis sa mõistad, et see oli puhas illusioon. Nagu alati.
Ja uuele ringile. Mis viib uuele ringile, kas sinu organismi janu kribakese oksütotsiini või hoopis kortisooli järele? Tõenäoliselt oled sõltuvuses mõlemast. Kuid surnud ringist ei saa sa välja enne, kui pole võtnud Tealdiku Minaga juhtimist üle. Sul tuleb teadvustada, et sõltuvuskäitumisest vabanemiseks tuleb astuda väga konkreetseid samme ning eelkõige öelda lahti oksütotsiinilaksude taga ajamisest. Kui sa ei siruta kätt süstla järele, et saada hetkelist leevendust, ei järgne ka järgmise päeva võõrutusnähte.
Ühenda ennast lahti näilisest oksütotsiiniallikast! Anna endale aru, et see on illusioon! Ta ei paku sulle lähedussuhet, emotsionaalset turvatunnet ega ühendust.
Ta ei saa sulle võimaldada õnnelikku elu, ta ei suuda sind mõista ega teha ettepanekuid teie suhte ümberkorraldamiseks. Ta ei ole võimeline panustama. Kust ma tean? Sest ta oleks seda kindlasti teinud, kui see võimekus oleks temas olemas.
Ja seejärel ühenda ennast lahti oma vajadusest valu järele! Ole igal hetkel teadlik, et ka see on sõltuvus, ka see kuulub kaassõltuvuse juurde ning tervenemiseks on vajalik ka sellest välja tulla.